Процедура по сертификация

Процесът на сертификация се извършва при условията на Наредба № 5 и  Регламент за изпълнение (ЕС) 2021/1378. Преминаването към биологично производство се извършва при спазване на правилата и  периода за преход, в тясно взаимодействие с контролиращо лице, одобрено от Министъра на земеделието и храните. Периодът на преход към биологично производство започва след сключването на договор за контрол и сертификация с одобрено от министъра на земеделието контролиращо лице или анекс. 

Изготвяне и представяне на заявка за сертификация от контролиращото лице

Обикновено в Заявката за сертификация е необходимо да попълните следните данни: 

  • Данни за предприятието/физическото лице, която иска сертификация; 
  • За кои стандарти искате сертификация (може да се сертифицирате и съгласно биологичните стандарти за други държави). Затова е необходимо да изясните със сертифициращия орган дали той извършва такава сертификация; 
  • Информация за дейността, която ще бъде обект на контрол:  растениевъдство, животновъдство, преработка, търговия, внос от трети страни или комбинация от тези дейности; 
  • Описание на площите и културите/животните/пчелните семейства, които ще бъдат обект на сертификация; 
  • Общо описание на стопанството ви: общите обработваеми площи, местоположението им (ако имате земя в няколко землища), какви култури отглеждате. Това е необходимо, за да може контролиращото лице да прецени колко време ще му е необходимо за извършване на инспекцията, съответно и за изготвяне на коректна оферта. 
  • Били ли сте под контрол на друг сертифициращ орган или това е първа сертификация 
  • Може да се изиска информация за последно приложение на конвенционални продукти. 
Получаване на оферта от контролиращо лице

След преглед на заявката и, ако е необходимо, след получаване на допълнителна информация от оператора, контролиращото лице изготвя и изпраща оферта. 

Важно!  Информирайте се какво точно включва ценовото предложение. В някои случаи то може да включва цената на инспекцията, без да включва разходите за транспорт, настаняване на инспектора. Информирайте се къде изпращат пробите и колко струват анализите. Компетентният орган в Р. България в лицето на Министъра на земеделието и храните е определил със заповед списък от лаборатории на територията на ЕС /хиперлинк към секция „Лаборатории“ в сайта/, които могат да бъдат използвани за целите на биологичното земеделие (Заповед РД09-797/24.07.2023). Списъкът с одобрените лаборатории за официален контрол, както и актуалните заповеди може да намерите на уеб-сайта на министерство на земеделието и храните. Някои контролиращи лица начисляват допълнително такси за издаване на сертификат, за искане на анекси към сертификата, за одобряване на етикет и т.н.  

Подписване на договор с контролиращо лице

След постигане на съгласие относно цената на услугата, следва подписване на договор за контрол с контролиращо лице. Обикновено контролиращото лице изпраща пакет от документи, които операторът трябва да включи в своята документална система и в които операторът трябва да опише своето стопанство и дейността си. Различните контролиращи лица могат да използват различни наименования на документите – напр. производствена програма, биологичен план за управление, годишна програма и др.  

Сертифициращият орган определя датата на физическото посещение на Вашето стопанство. Може да изиска някои документи предварително, за да се запознае с дейността Ви преди инспекцията.  

Посещение на място

Инспекцията се извършва в активно за стопанството време през годината. Най-често това е по време на вегетацията или беритбата на културите/по време на активния сезон за пчелите. 

Всяка биологична ферма трябва да се проверява поне веднъж годишно. Лицето, което извършва инспекцията, представлява контролиращото лице. Отговорност на инспектора е да провери дали програмата на стопанството точно отразява дейността му, дали фермерът спазва плана, както и да открива нарушения. Инспекторите са обучени да извършват критичен преглед на всички аспекти на органичната операция и да поддържат строга конфиденциалност. Предоставената от Вас информация за добива, продажбите или земеделските практики няма да бъде споделяна с никого, освен с контролиращото лице и при изрично изискване от страна на държавен орган. 

По време на проверката трябва да предоставите на инспектора пълен достъп до Вашето стопанство, включително всички производствени помещения и офиси. Може да бъдат обявени допълнителни проверки, с или без предупреждение, по преценка на контролиращото лице или компетентния орган. На инспектора трябва да бъде осигурен достъп до всички обекти на стопанството, а не само до частта, която подлежи на сертификация. 

Една от най-важните отговорности на инспектора е да проверява записите, които документират вашите земеделски практики. По-конкретно, инспекторът ще разгледа фактури, записи за приложения на препарати за растителна защита, торове и др., продажби, реколта и добив.  Инспекторът може да обясни нормативните разпоредби и изисквания, но няма право да дава съвети за това как да се прилагат различни практики в земеделието или как да се преодолеят идентифицираните несъответствия пред сертифицирането. Това разделяне между земеделския производител и контролиращото лице поддържа характера на „независима трета страна“.  

В рамките на проверката, инспекторът може да вземе проби за анализ за остатъци от пестициди. Резултатите от изпитването трябва да Ви бъдат предоставени. По принцип, в биологичните продукти не трябва да се откриват пестициди, но към момента няма европейски регламент, който да установява нулево съдържание на пестициди в биологичната продукция.  

По време на проверката инспекторът ще зададе въпроси относно Вашата дейност, ще посетите всеки парцел / животновъден обект / склад / помещение, ще прегледа документите и ще посочи всички области, където фермата може да не отговаря на разпоредбите. В края на проверката ще има изходно интервю, по време на което инспекторът ще прегледа всички проблемни области. След проверката инспекторът изготвя доклад и го изпраща до контролиращото лице, обикновено в рамките на 2 седмици от инспекцията. Ако не сте съгласни с направените констатации, може да отбележите в доклада забележките си, като това трябва да се случи преди да го подпишете.

Издаване на сертификат

Изготвеният доклад и документите се преглеждат от следващо ниво на по-висшестоящ служител в сертифициращия орган, с цел  докладът да бъде обективен. Aко са установени несъответствия, контролиращото лице издава предписания и се изчаква законоустановеният срок за отговор от Ваша страна. В зависимост от констатираните несъответствия,  се налагат мерки и санкции, които са описани в националното законодателство.  

След отстраняването на тези несъответствия, контролиращото лице следва да издаде сертификат (писмено доказателство) за съответствие с правилата на биологично земеделие, съгласно регламент (ЕС) 2018/848. Този сертификат обикновено има валидност 1 година, но някои сертифициращи органи имат различна практика. Независимо от това, сертификатът се подновява всяка година.  

Задължителните елементи, които трябва да присъстват в сертификата/писменото доказателство, са име и адрес на оператора, сертифицирана дейност, дата на издаване на сертификата, валидност, продукт и количество.  

Операторът трябва да уведомява своевременно своето контролиращо лице за всяка промяна, настъпила в стопанството – като увеличаване или намаляване на обработваемата площ, промяна в адреса или дейността на стопанството, промяна в лицето за контакти и пр. 

Важно е да се знае, че органичното сертифициране е процесен подход, а не продуктова сертификация. Сертификатът за биологично производство гарантира на потребителя, че при производството на даден продукт са спазени изискванията за биологично производство на съответното законодателство.