Възможности за финансиране на биологичното производство

ОСНОВНИ ИЗТОЧНИЦИ НА ФИНАНСИРАНЕ 

 

Дейностите по биологично производство в България се финансират чрез  безвъзмездни средства от Европейския съюз, национално и частно финансиране. Основен източник на финансиране за стопанските дейности по биологично производство е Стратегическия план за развитие на земеделието и селските райони 2023-2027.  

Стратегически план за развитие на земеделието и селските райони 2023-2027

В Общата стопанска политика на ЕС за периода 2023-2027 г. 25% от годишния бюджет по директните плащания ще бъде насочен към еко-схеми. Годишно в страната ни се разпределят около 1,1 млрд. лева по директните плащания. През програмен период 2021-2027 г. земеделските стопани ще могат да кандидатстват по 10 еко-схеми за климата, околната среда и хуманното отношение към животните. Освен по специфичните мерки за биологично производство, Стратегическият план предоставя финансиране и за други инвестиции, в рамките на които се дава възможност за финансиране и/или приоритет на биологичните продукти. Примери за такива интервенции са Мярка II.Г.1 – Инвестиции в земеделските стопанства, I.Г.1 – Оперативна програма в сектор „Плодове и зеленчуци“ , II.Д.1. – Стартова помощ за установяване на млади земеделски стопани в селското стопанство, II.Д.2. – Подпомагане на много малки земеделски стопанства, II.Ж.2 – Сътрудничество за къси вериги на доставка и др. В рамките на Стратегическия план се предвижда подпомагане на предприятия за преработка на биологични храни и напитки в интервенцията „Инвестиции за преработка на селскостопански продукти“, II.Г.2.1 – „Инвестиции за преработка на селскостопански продукти, насочени към опазване на компонентите на околната среда“. 

Програма за морско дело, рибарство и аквакултури 2021-2027 (ПМДРА)

Целта на финансовата подкрепа по ПМДРА е развитие на по-конкурентноспособен, по-устойчив, по-модерен сектор „Рибарство“ чрез укрепване на икономически, социално и екологично устойчиви риболовни дейности, аквакултура и преработка на продукти от риболов и аквакултури, ефективен контрол и правоприлагане, събиране на надеждни данни за рибарството, развитие на Синята икономика и просперитет на общностите, занимаващи се с рибарство и аквакултури, надграждане на научните знания и развитие на морското наблюдение. В тази връзка по програмата се подпомагат инвестиции, свързани с повишаване на енергийната ефективност, дигитализация и диверсификация на производството. С цел предотвратяване на прекомерният улов и защита на рибните популации и опазване на водните екосистеми е отделен е финансов ресурс за насърчаване на адаптирането на риболовния капацитет; насърчаване на ефективен контрол и правоприлагане в областта на рибарството и др. Друг акцент на подкрепата по ПМДРА е бъде защитата и възстановяването на водното биологично разнообразие и на водните екосистеми, чрез прилагането на екологосъобразни методи за производство на аквакултури. 

Програмата финансира мерки като: 

  • Насърчаване на добри практики в биологичното производство с цел разработване на курсове по био земеделие и представяне на иновативни решения, в т.ч. за биологични аквакултури. 
  • Увеличаване на конкурентоспособността и устойчивостта на родните био фермери, чрез обмяна на опит съвместно с други ферми както от ЕС, така и трети страни. 
  • Финансиране на процеса на сертифициране на ферми за производство на биологични аквакултури. 
  • Подкрепа за иновативни проекти при производство на  аквакултури, вкл. биологични. 
  • Обучение на кадри за производство и преработка на аквакултури, вкл. и биологични. 
Национално финансиране

Значително национално финансово подпомагане е предвидено за популяризирането на биологичните продукти, стимулиране на търсенето и повишаване на доверието на потребителите включително, въвеждането на допълнителни функционалности на публичната част на био регистъра. 

Пример за такава инициатива са схемите „Училищен плод“ и „Училищно мляко“, като средствата за български биологични доставки на плодове, зеленчуци, мляко и млечни продукти се осигуряват от националния бюджет. 

План за възстановяване и устойчивост

За развитие на устойчиво земеделие е предназначен вторият стълб на Плана за възстановяване и устойчивост, наречен „Зелена България“. По компонента „Устойчиво земеделие” са предвидени 818.7 млн. лв. Предложеният Фонд за насърчаване на технологичния и екологичен преход на селското стопанство в ПВУ е на стойност 447.3 млн. лв. (без ДДС), от които 233.6 млн. лв. (без ДДС) публично финансиране от Инструмента за възстановяване и устойчивост и 233.6 млн. лв. (без ДДС) – частно съфинансиране. Фондът се фокусира върху зелените и цифрови инвестиции и цели нарастване на броя на земеделските стопани, които успешно са адаптирали своите стопанства за справяне с предизвикателствата на зеления и цифров преход. 

Финансовият механизъм на Европейското икономическо пространство

Финансовият механизъм на Европейското икономическо пространство чрез програми „Местно развитие”, „Развитие на бизнеса”, „Околна среда” предоставя възможности  за финансиране на проекти, които подкрепят различни дейности и мерки, допринасящи за развитие на биологичното земеделие и животновъдство, био продукция, био туризъм и други съпътстващи дейности. 

Програми за трансгранично сътрудничество INTERREG

Програмите за Трансгранично сътрудничество INTERREG също финансират дейности, свързани с подкрепа за биопроизводители, малък туристически екобизнес, еко и селски туризъм.  

Хоризонт Европа

Програма Хоризонт Европа предоставя подкрепа на научните изследвания и иновациите във връзка с алтернативните източници на хранителни вещества, селекцията и хуманното отношение към животните в сектора на аквакултурата. Програмата финансира и възможности за насърчаване на инвестициите в адаптирани системи за поликултурно отглеждане и мултитрофична аквакултура и дейности, свързвани с рибарниците и развъдниците за млади екземпляри. 

МЕРКИ ЗА БИОЛОГИЧНО ПРОИЗВОДСТВО В СТРАТЕГИЧЕСКИЯ ПЛАН 2023-2027

Мерките за биологично производство от Стратегическия план за развитие на земеделието и селските райони 2023-2027 са насочени към земеделски стопани, групи и организации на производители и кооперации. Подробна информация за допустимост на бенефициентите, условия на финансиране, допустими дейности и други параметри на мерките е налична на официалния уеб сайт на плана.  

Инвестиции в земеделските стопанства, насочени към опазване на компонентите на околната среда

Цел 

  • допринасяне за смекчаване на изменението на климата и за адаптиране към него, включително чрез намаляване на емисиите на парникови газове и подобряване на улавянето на въглерод, както и популяризиране на устойчива енергия 
  • насърчаване на устойчиво развитие и ефикасно управление на природните ресурси, като вода, почва и въздух, включително чрез намаляване на зависимостта от химически вещества 
  • допринасяне за забавянето и възстановяването на намаляването на биоразнообразието, подобряване на екосистемните услуги и съхраняване на местообитанията и ландшафтите 
  • междуведомствена цел за модернизиране на сектора чрез стимулиране и споделяне на знания, иновации и цифровизация в селското стопанство и селските райони и чрез насърчаване на усвояването им 

 

Допустими дейности 

  • биологично производство 
  • инвестиции в материални и/или нематериални активи 
  • размножаване и поддържане на генофонда – изграждане/ремонт/реконструкция и оборудване на животновъдни обекти за отглеждане и развъждане на животни от местни (автохтонни) породи 

Повече информация за мярката.

I.В.1 - Еко схема за биологично земеделие (селскостопански животни)

Чрез прилагане на интервенцията се цели да се подпомогнат земеделските стопани, които прилагат методите на биологичното земеделие в техните стопанства. Ангажиментите са за период от една календарна година. Подпомагането по тази интервенция се предоставя под формата на годишно плащане на хектар за направените допълнителни разходи и пропуснатите приходи в резултат на поетите задължения. 

Интервенцията е насочена за подпомагане на земеделски стопани със селскостопански животни (биологични и в преход) от следните видове – говеда, биволи, овце и/или кози, свине за пасищно отглеждане – Източно балканска свиня (съгласно приложимото национално законодателство) и стопанисват постоянно затревени площи и/или площи, заети с фуражни култури (биологични и в преход). 

Повече информация за мярката.  

I.В.2 - Еко схема за поддържане и подобряване на биологичното разнообразие и екологичната инфраструктура

С интервенцията се цели засилване на приноса на директните плащания за биологичното разнообразие в земеделските земи. Посредством прилагането на изискванията се таргетира доказване на въздействието на мерките на ОСП върху биологичното разнообразие в земеделските земи.  Интервенцията допринася за борба с ерозията на почвата и предотвратява деградацията на почвите. Предвидените задължения водят до предпазване на естествената среда, чрез борба с инвазивни и неспецифични за региона видове. Финансирането е насочено към повишаване на качеството и количеството на зелената инфраструктура в земеделските земи, което ще окаже положително въздействие върху биологичното разнообразие, качеството на водите, поддържането на почвите. 

Видовете екологична инфраструктура обект на тази мярка са: живи плетове или редици от дървета, отделни дървета, дървета в група, дървесни противо-ерозионни пояси,  синори, влажни зони, зелени зони около водни течения, тераси, ивици по краищата на гори, буферни ивици. 

Повече информация за мярката. 

II.Г.2.1 - Инвестиции за преработка на селскостопански продукти, насочени към опазване на компонентите на околната среда

Мярката има следните цели: 

  • да допринесе към смекчаване на изменението на климата и за адаптиране към него, включително чрез намаляване на емисиите на парникови газове и подобряване на улавянето на въглерод, както и популяризиране на устойчива енергия; 
  • да насърчи устойчивото развитие и ефикасно управление на природните ресурси, като вода, почва и въздух, включително чрез намаляване на зависимостта от химически вещества 

Мярката финансира инвестиции в материални и/или нематериални активи, както и общи разходи по допустимите дейности. 

Приоритет се дава на: 

  • проекти за въвеждане на иновации в хранително-вкусовата промишленост 
  • преработка на суровини от чувствителни сектори 
  • инвестиции и дейности, които допринасят за устойчивото и цифрово икономическо възстановяване, дигитализация и роботизация 
  • проекти осигуряващи устойчива заетост, насърчават кооперирането и интеграцията между земеделските производители и предприятия от хранително–преработвателната промишленост 
  • кандидати, доказващи финансова устойчивост и развитие и укрепване на веригите за стойност от производител до потребител 

 

Повече информация за мярката. 

I.В.3 - Еко схема за запазване и възстановяване на почвения потенциал – насърчаване на зелено торене и органично наторяване

Интервенцията е насочена към допринасяне за изпълнението на целта за намаляване на загубите на хранителни вещества от торове с 50%, като същевременно се гарантира, че няма влошаване на плодородието на почвата. 

Допустими дейности: 

  • Отглеждане на непроизводствени междинни култури или покривни култури с последващо зелено торене; 
  • Използване на външни органични подобрители на почвата, съгласно план за управление на хранителните вещества, изготвен от агроном. 

Повече информация за мярката. 

I.В.4 - Еко схема за намаляване използването на пестициди

Изискванията в интервенцията целят намаляване на количествата на използвани продукти за растителна защита (ПРЗ). Стимулира се използването на наукосъобразни и щадящи технологии за намаляване на количеството на използване на ПРЗ. 

 

Допустими дейности: 

  • Върху площите не се прилагат продукти за растителна защита, които са тотални хербициди, включително такива съдържащи глифозат и 
  • Ако се прилагат продукти за растителна защита – инсектициди, хербициди и фунгициди се използват само продукти за растителна защита, които не попадат в първа професионална категория на употреба, или 
  • Прилагат феромонови уловки, съгласно Списъка на разрешените за пускане на пазара и употреба продукти за растителна защита по активни вещества, публикуван на интернет страницата БАБХ. 

Повече информация за мярката. 

I.В.5 - Еко схема за екологично поддържане на трайните насаждения

Интервенцията цели подобряване на екологичното състояние посредством прилагане на екологични практики в рамките на площите с трайни насаждения 

Допустими дейности са екологични практики, които се прилагат в стопанството за включване в еко схемата: 

  • Екологична практика 1 – екологично поддържане на междуредията 

Междуредията и/или площите от вътрешната страна на границата на парцела се поддържат с азотфиксиращи култури с подходяща и неконкурираща биология самостоятелно или в смес с житни или тревни видове. 

  • Екологична практика 2 – екологично поддържане на ивици по краищата на парцелите 

Поддържане на ивици, заети с естествена растителност по краищата на парцелите с трайни насаждения, с максимална ширина до 20 метра и минимална ширина от 1 метър, върху които не се прилагат продукти за растителна защита. 

Повече информация за мярката.  

I.В.6 - Еко схема за екстензивно поддържане на постоянно затревените площи

Интервенцията подобрява в качествен аспект състоянието на постоянно затревените площи и въвежда екстензивен режим на управление на пасищната екосистема. 

Екологичните практики, които се прилагат в стопанството за включване в еко схемата, включват: 

  • Екстензивна паша за поддържане и подобряване на състоянието на постоянно затревените площи с пасищни животни. 
  • Постоянно затревената площ се поддържа посредством екстензивно пашуване от 0.3 до 1 ЖЕ/ха. 
  • На постоянно затревените площи се осъществява пашуване на животни от минимум 60 дни през съответната година. 
  • Прилага се забрана за разораване на заявените през съответната година постоянно затревени площи като тази забрана се следи в рамките на календарната година. 

 

Повече информация за мярката.  

I.В.7 - Еко схема за поддържане и подобряване на биоразнообразието в горски екосистеми

Интервенцията е насочена към поддържане и подобряване на биоразнообразието в горски екосистеми като въвежда практика в граничните земеделски земи да се отглеждат култури достигнали степен на зрялост, които са благоприятни за изхранване на диви животни. 

Отглежданите култури не се третират с продукти за растителна защита, което повишава екологичната стойност на практиката като намалява химическия натиск върху земеделската площ. Отглежданите земеделски култури в рамките на интервенцията не се използват за добиване на продукция, а се оставят за изхранване на дивите животни и птици, което цели подобряване на биологичното разнообразие. 

По схемата се финансират екологични практики, които се прилагат в стопанството за включване в еко схемата. Земеделските стопани прилагат върху земеделски земи в техните стопанства, които са обградени от горски територии и/или попадат в територии на ловни стопанства и/или са гранични на такива територии, земеделска практика, предназначена за подобряване на биологичното разнообразие и изхранване по природосъобразен и естествен начин на дивите животни, при която: 

  • засяват и отглеждат на тези площи земеделски култури, но не добиват продукция от тях, а ги оставят за изхранване на дивите животни и птици; 
  • допустими култури – овес, ечемик, просо, пшеница, ръж, слънчоглед, царевица; културите се отглеждат с минимален срок за престой до достигане на зрялост; 
  • заявените земеделски площи са засети съобразно минимални разходни норми за единица площ; 
  • на земеделските площи по еко схемата не се извършват третирания с продукти за растителна защита; 
  • на земеделските площи по еко схемата не се извършват обработки на почвената повърхност в периода на гнездене на птиците. 

Повече информация за мярката. 

I.В.8 - Еко схема за разнообразяване на отглежданите култури

Изискванията в интервенцията целят да осигурят по-голям брой на отглежданите земеделски култури в стопанството. Увеличеният брой различни култури допринася за минимизиране на рисковете за стопанството вследствие на климатичните промени чрез диверсифициране на културите. 

 

Посредством интервенцията се цели подобряване на сеитбооборота на културите, който увеличава съдържанието на хумус и хранителни вещества в почвата и предпазва от ерозия. Интервенцията има за цел да предотврати развитието на монокултурно земеделие като таргетира поддържането на по-голям брой различни култури в стопанството. 

 

Екологични практики, които се прилагат в стопанството за включване в еко схемата: 

  • в земеделските стопанства с площи обработваема земя и/или площи, заети с медицински и ароматни култури до 10 ха има най-малко 2 различни култури, като основната култура (културата с най-голяма площ) не превишава 90% от тези площи; 
  • в земеделските стопанства с площи обработваема земя и/или площи, заети с медицински и ароматни култури между 10 ха и 30 ха има най-малко 3 различни култури, като основната култура не превишава 75% от тези площи, а двете основни култури обхващат заедно не повече от 90% от тях; 
  • в земеделските стопанства с площи обработваема земя и/или площи, заети с медицински и ароматни култури над 30 ха има най-малко 4 различни култури, като основната култура не превишава 75% от тези площи, а трите основни култури обхващат заедно не повече от 90% от тях. 

Повече информация за мярката. 

II.A.1 - Биологично растениевъдство

Интервенцията цели да се подпомогнат земеделските стопани, които искат да прилагат методите на биологичното производство в съответствие с изискванията на Регламент (ЕС) 2018/848 относно биологичното производство и етикетирането на биологични продукти в стопанствата, като се покрият разликите в допълнителните разходи и пропуснатите приходи при биологичния начин на отглеждане на земеделската продукция, сравнени с конвенционалните методи на производство. 

По интервенцията се изпълняват многогодишните ангажименти обособени в две операции: 

  • Плащания за преминаване към биологично растениевъдство 
  • Плащания за поддържане на биологично растениевъдство. 

Ангажиментите са с пет годишна продължителност. 

Повече информация за мярката. 

ІІ.Г.13 - Намаляване загубата на биологично разнообразие, опазване на горските местообитания и намаляване на незаконните дейности в горските територии

Целта на настоящата интервенция е да се подпомогнат Изпълнителна агенция по горите, Регионалните дирекции по горите и Дирекциите на природни паркове, като отговорни за контрола в горските територии по отношение спазването на горското и ловното законодателство и подзаконовата нормативна база. 

Допустими дейности: 

  • Изграждане и оборудване на наблюдателни пунктове за борба с незаконното транспортиране и преработка на дървесина; 
  • Закупуване на информационно и телекомуникационно оборудване и средства за наблюдение и противодействие на незаконните посегателства над горските и дивечови ресурси. 

Повече информация за мярката. 

II.A.9 - Биологично пчеларство

Целта на интервенцията е да се насърчат земеделските стопанства да практикуват щадящи природата методи на земеделие, което не означава само забрана за използване на химически синтезирани продукти за растителна защита и минерални торове, но също така има за цел: 

  • производство на здравословни, качествени и безопасни храни; 
  • опазване на природните ресурси (почва-вода-въздух); 
  • активно опазване на околната среда и биологичното разнообразие;  
  • устойчиво управление на невъзобновяеми природни ресурси. 

Ангажиментите по интервенцията са обособени в две операции: плащания за преминаване към биологично  пчеларство и плащания за поддържане на биологично пчеларство. 

Повече информация за мярката.