На 4 март 2024 г. Европейската комисия стартира третото издание на наградите на ЕС за биологични продукти, като кандидатурите ще се набират до 12 май 2024 г. Наградите на ЕС за биологични продукти отличават различни заинтересовани страни по веригата за създаване на стойност в областта на биологичното производство, които са създали иновативни, устойчиви и вдъхновяващи проекти, които са създали реална добавена стойност за производството и потреблението на биологични храни. Наградите на ЕС за биологични продукти се организират съвместно от Европейската комисия, Европейския икономически и социален комитет, Европейския комитет на регионите, COPA-COGECA и IFOAM Organics Europe, с участието на Европейския парламент и на Съвета в журито за наградите.
Предвижда се да бъдат раздадени осем награди в седем категории:
В процедурата може да кандидатства всеки участник или институция от ЕС по веригата за създаване на стойност в областта на биологичното производство с успешен проект, допринасящ за по-голямата достъпност и/или достъпност на биологичните продукти в ЕС. Това не включва само биологични фермери, био-райони или предприятия в биологичната хранителна верига с уникален подход, но също така и градове или региони, които сервират биологични храни на пациенти или ученици или по друг начин насърчават биологичното производство.
Комисарят на ЕС по въпросите на земеделието Януш Войчеховски заяви: „Наградите на ЕС за биологично земеделие предоставят уникална възможност да се открият вдъхновяващи примери и да се покаже пълният потенциал на биологичното земеделие: как то може да бъде печелившо за земеделските стопани и предприятията, продуктивно за обществото и опазващо околната среда.“
За повече информация, посетете уеб-сайта на Европейската комисия.
Министерство на земеделието и храните публикува нови образци на Заявления за издаване на Заповед по чл. 2, ал. 5 от Наредба № 5 от 2018 г. за прилагане на правилата на биологично производство, етикетиране и контрол, и за издаване на разрешение за контролна дейност за спазване на правилата на биологичното производство, както и за последващ официален надзор върху контролиращите лица, за дейностите животновъдство, растениевъдство и преработка.
Европейската комисия проучва мнението на земеделците относно административната тежест при получаване на средства от Общата селскостопанска политика
Ако сте получавали финансово подпомагане чрез Общата селскостопанска политика, срещнали сте трудности и искате вашето затруднение с процедурите и правилата да бъде чуто и разбрано директно от Европейската комисия, имате възможността за това. Европейската комисия организира онлайн проучване под формата на анкета. Въпросникът може да бъде прочетен и попълнен включително и на български език на .
Анкетата ще бъде активна до 8 април 2024 г. През май и юни 2024 г. ще се проведат телефонни интервюта с ограничен брой фермери, които изрично са потвърдили своето съгласие за това интервю в анкетата.
Очаква се широко участие на земеделските производители в проучването, за да се осигури представителност на гледните точки, като резултатите ще бъдат готови през есента на 2024 г.
Ако имате въпроси относно проучването, можете да ти зададете на следната електронна поща: AGRI-A1@ec.europa.eu.
На 22 февруари 2024 г. беше проведен Ден на биоземеделието в Пловдив, в рамките на Международното земеделско изложение от Висшето училище по агробизнес и развитие на регионите.
Заместник-министърът на земеделието и храните Таня Георгиева заяви прu официалното откриване на конференцията, че Министерството на земеделието и храните работи интензивно за подобряване на регулаторната рамка за биоземеделието. Тя посочи, че биологичното земеделие е приоритет не само за България, а и за целия Европейски съюз. Отворени сме за партньорства с научната общност и всички заинтересовани страни, целите пред нас са предизвикателство, но със съвместни усилия ще постигнем добри резултати, допълни тя.
На форума за поредна година беше връчена наградата Лауреат Биофактор, за цялостен принос за развитието на биологичното земеделие. Тази година отличието получи Дивата ферма, които бяха номинирани от биосектора, заради успеха им в развитието на семейния бизнес и примера за приемственост, който дават.
В конференцията участваха областният управител на Пловдив д-р инж. Илия Зюмбилев, президентът на Висшето училище по агробизнес и развитие на регионите доц. д-р Светла Димитрова, председателят на Българска асоциация на биопроизводителите Албена Симеонова, председателят на Българска асоциация на малинопроизводителите и ягодоплодните Божидар Петков, управителят на Фондация „Биоселена“ Стоилко Апостолов, главният директор на Международния панаир Пловдив доц. д-р Иван Соколов, земеделски производители и учени.
Natural & Organic Products Expo обединява екологичната общност, като дава възможност за изложение и споделяне на най-новите продукти, технологии и идеи. Събитието се провежда вече 28 години и дава възможност за участие на различни заинтересовани страни от сектора. През 2024 г. събитието ще се проведе на 14 и 15 април 2024.
Това ежегодно събитие служи като платформа за компании и физически лица, обединени от сектора на естествените и биологичните продукти, за да покажат най-новите си предложения, да обменят идеи и да оформят бъдещето на индустрията. NOPEX обединява разнообразен набор от изложители, вариращи от утвърдени лидери в индустрията до нововъзникващи стартиращи фирми. От органични храни и напитки до естествени продукти за красота и уелнес, изложението предлага изчерпателна витрина на най-новите тенденции и иновации в природния и биологичния сектор.
Изложението служи и като платформа за образование и информираност. Чрез семинари, работни срещи и панелни дискусии, участниците имат възможност да се задълбочат в теми като устойчиво земеделие, етикетиране и ползите от практиките за биологично земеделие. Тези образователни сесии дават възможност както на потребителите, така и на професионалистите в бранша да вземат по-информирани решения и да доведат до положителна промяна в сектора на природните и биологичните продукти.
На 25 април 2024 г. предстои провеждането на събитието „Здраве на почвата и глобална продоволствена сигурност: Научни изследвания и иновации за продуктивно и устойчиво земеделие“ в Брюксел.
На фона на неотложните екологични предизвикателства и необходимостта от устойчиви селскостопански практики, това събитие има за цел да се задълбочи в решаващата роля на научните изследвания и иновациите (R&I) в трансформирането на нашите хранителни и селскостопански системи, както в Европа, така и в световен мащаб. Политиките и инвестициите в научноизследователска и развойна дейност са от основно значение за постигането на целите, очертани в Европейския зелен пакт и стратегията на ЕС “От фермата до трапезата”.
В центъра на тези усилия е стремежът за подобряване на здравето на почвата, осигуряване на дългосрочна продоволствена сигурност и намаляване на екологичния отпечатък на селското стопанство. В този контекст, събитието ще насочи вниманието към ролята на биологичните суровини за укрепване на здравето на почвата, повишаване на плодородието и повишаване на селскостопанската производителност, като същевременно се проучват алтернативи на пестицидите и синтетичните торове.
Събитието ще включва презентации и дискусии относно практическите подходи за интегриране на биологичните вложения в земеделските практики, извличайки прозрения от опита както в Европейския съюз, така и в Африка. Участниците ще проучат предизвикателствата и възможностите, свързани с приемането на методи за биологичен контрол, включително разработването на протоколи и култивирането на осведомеността на земеделските производители.
Обединявайки разнообразен набор от заинтересовани страни, включително политици от ЕС, регулатори, представители на органичния и агроекологичния сектор и членове на научната общност, събитието обещава да бъде динамична платформа за обмен на знания и сътрудничество. С участници, представляващи различни аспекти на устойчивото земеделие и хранителни системи, събитието е готово да катализира дискусии по належащи въпроси и да очертае курс за бъдещи действия.
На 4 и 5 юни ще се проведе събитието Organic Food Iberia в Мадрид, Испания. Това престижно изложение е важен елемент от динамичния свят на биологичните храни, обединявайки производители, дистрибутори, търговци на дребно и потребители, за да отпразнуват богатството и разнообразието на биологичното земеделие. Изложението предоставя платформа на заинтересованите страни да се свържат, да споделят знания и да покажат най-новите тенденции и иновации в сектора на биологичните храни.
Събитието ежегодно обединява над 350 компании, национални и международни изложители и близо 5 000 посетители. Изложителите на изданието от 2023 г. включват са от 29 страни и представиха голямо разнообразие от продукти, от пресни храни и напитки до козметика и домакински продукти, превръщайки Organic Food & Eco Living Iberia в световна витрина с присъствието на международни павилиони като Белгия, Италия, Гърция, Полша, Португалия, Аржентина, Парагвай и страната гост Еквадор. В рамките на събитието се провеждат конференции и семинари, които са място за среща за обмен на идеи, изследвания и тенденции в развиващия се сектор.
BIOEXPO Варшава е събитие, което интегрира хранително-вкусовата промишленост и индустрията за биологични продукти, като дава възможност за взаимодействие с други компании от бранша и развитие на партньорства. Работата в мрежа може да помогне за откриването на маркетингови инструменти, които подобряват ефективността и продажбите. Освен това установяването на връзки с потенциални доставчици позволява разширяване на веригата на доставки, което е от полза и за двете страни.
В рамките на търговския панаир има възможност за участие в Конгреса на екологичната индустрия. Участниците в изданието на панаира през 2023 г. са близо 10 000 биопроизводители, търговци, кетъринг компании, хотели, ресторантьори и дистрибутори. Конгресът на индустрията за биологични продукти през 2023 се състои от три събитие, в рамките на които се обсъдиха най-новите еко тенденции, качествата на органичната храна, устойчивостта и други еко решения.
Бюлетинът за биологично производство на платформата www.organicnet.bg се публикува на тримесечна база и включва новини, събития, промени в законодателството и друга полезна информация, свързана с биологичното производство в България и ЕС.