Друга причина за развитието на органичното земеделие е интензивната животинска промишленост, свързана с нехуманно третиране на животните, повишена употреба на медикаменти, използване на нискокачествени фуражи, лошо здравословно състояние на животните и намалена продължителност на живота им. През този период се появяват първите организации и стандарти за биологично земеделие. През 1947 г. в Обединеното кралство е основана Асоциацията по почвите – една от първите организации, които установяват стандарти за органично сертифициране. В Съединените щати институтът Родал и други организации също имат ключова роля в насърчаването на практиките за биологично земеделие.
Биологичното земеделие придобива все по-голяма популярност и признание през 80-те и 90-те години на миналия век, тъй като нарастват опасенията относно въздействието на конвенционалното земеделие върху околната среда и човешкото здраве. Държавите започват да създават регулации и програми за сертифициране на биологични продукти, които допълнително регламентират практикуването на органично земеделие. Биологичното земеделие продължава развитието си в световен мащаб през 21-ви век, задвижвано от нарастващото потребителско търсене на биологични продукти, повишената осведоменост за устойчивостта на околната среда и правителствената подкрепа за биологичното земеделие. Методите за биологично земеделие се разпространяват в различни региони по света, включително Европа, Северна Америка, Азия и Латинска Америка.
Напредъкът в технологиите за биологично земеделие, включително прецизно земеделие, агроекология и биодинамично земеделие, допринасят за непрекъснатия растеж и еволюция на движението за биологично земеделие. Тези иновации имат за цел да подобрят ефективността, производителността и устойчивостта на околната среда, като същевременно се основават на принципите на органичното земеделие.