Правилата на Европейския съюз за биологично земеделие обхващат селскостопанските продукти, включително аквакултурите и дрождите. Те обхващат всеки етап от производствения процес, от семената до крайната преработена храна. Това означава, че съществуват специфични разпоредби, обхващащи голямо разнообразие от продукти, като например семена и посадъчен материал, живи или непреработени селскостопански продукти, фуражи и преработени селскостопански продукти.
В периода 2020-2022 г. , Европейската комисия публикува препоръки към държавите членки по отношение на техните Стратегически планове по Общата селскостопанска политика, план за действие за развитието на биологичното производство на Европейската комисия, както и Резолюция на Европейския парламент относно план за действие на ЕС за биологичното земеделие. С документите Комисията препоръча държавите членки да предоставят приоритетна финансова подкрепа за посрещане на нуждите на сектора на биологичното производство в своите стратегически планове.
Политиката на ЕС за подкрепа на биологичното производство се основава на създаване и поддържане на доверие у потребителите. За тази цел, ЕС поддържа следната ясна система за контрол и правоприлагане, чрез която да гарантира спазване на общите правила и разпоредби в областта на биологичните продукти на територията на целия съюз. Тъй като биологичното земеделие е част от по-голяма верига на доставки, която обхваща секторите на преработката, дистрибуцията и търговията на дребно, те също подлежат на проверки.
Всяка държава от ЕС определя контролни органи, които инспектират операторите в хранителната верига на биологичните продукти. Производителите, дистрибуторите и търговците на биологични продукти подлежат на сертификация и контрол. След съответните проверки те получават сертификат, който удостоверява, че продуктите им отговарят на биологичните стандарти. Всички оператори се проверяват поне веднъж годишно, за да се удостовери, че продължават да спазват правилата. Внесените биологични храни също подлежат на процедури за контрол, за да се гарантира, че те също са произведени и транспортирани в съответствие с биологичните принципи.
Към момента основното законодателство за биологично производство включва Регламент (ЕС) 2018/848 на Европейския парламент и на Съвета за определяне на правилата за биологично производство и етикетиране на биологични продукти. През 2023 г. беше публикуван допълнителен законодателен акт, предвиждащ специфични изисквания за етикетиране на храни за домашни любимци, произведени в съответствие с правилата, определени в Регламент (ЕС) 2018/848.
Логото за биологични продукти на ЕС дава визуална идентичност на биологичните продукти, произведени в ЕС, продавани в ЕС и улеснява потребителите в ЕС при идентифицирането на биологични продукти. То може да се използва само за продукти, които са сертифицирани като биологични от оторизирана контролна агенция или орган. Това означава, че те са изпълнили стриктни условия за това как се произвеждат, транспортират и съхраняват.