Ролята на неправителствените организации има голямо значение за създаване на традиции и съсловни организации в сектора, които да формират политики и да създават капацитет в областта на биологичното производство. Тези организации разпространяват информация сред земеделските производители относно биологичното земеделие, провеждат обучения на заинтересовани лица, организират демонстрационни земеделски стопанства, учебни центрове и събития за широката общественост за популяризиране на биологичното производство, действат в защита интересите на биопроизводителите. В тази връзка могат да бъдат посочени Сдружението на българските производители на биопродукти, Асоциацията на агроекологичните земеделски производители, Фондация за биологично земеделие „Биоселена“, Българска асоциация „Биопродукти“, Сдружението на контролиращите лица за биологично производство и др.
Особено място в развитието на сектора има партньорството с научни организации, подпомагащи правилния подход към реализацията му, като например Аграрните университети в гр. Пловдив, Стара Загора, Селскостопанската академия с нейните звена – научни институти на територията на страната. Присъединяването към асоциации и мрежи за биологично земеделие дава възможност на земеделските стопани да имат достъп до ресурси, услуги за подкрепа и пазарни възможности, съобразени с техните нужди. Тези организации често организират конференции, семинари и мрежови събития, където членовете могат да споделят опит, да си сътрудничат по проекти и да се застъпват за политики, които насърчават биологичното земеделие.
Провеждането на семинари и обучения относно практиките за биологично земеделие може да помогне на земеделските стопани да бъдат в крак с най-новите техники, резултати от изследвания и регулаторни изисквания. Тези събития обикновено обхващат теми като управление на здравето на почвата, сеитбообращение, контрол на вредителите и болестите, компостиране и процеси на органично сертифициране.
Организирането на фермерски обиколки и посещения на място в действащи предприятия и ферми позволява на фермерите да споделят своя опит и знания с други хора в общността на биологичното земеделие. Участниците могат да научат от първа ръка за успешните практики на биологично земеделие, да наблюдават различни методи на производство и да обменят идеи за подобряване на устойчивостта и рентабилността. Участието в местните фермерски пазари и биологични панаири предоставя на биологичните фермери възможности да покажат своите продукти, да се свържат директно с потребителите и да изградят взаимоотношения в общността. Тези събития не само популяризират биологичните продукти, но и повишават осведомеността за ползите от устойчивото земеделие и здравословното хранене.
Сътрудничеството с изследователски институции, университети и селскостопански организации по проекти за научноизследователска и развойна дейност може да помогне на биологичните фермери да се справят със специфични предизвикателства и да проучат иновативни решения. Чрез участие в изследователски опити и демонстрационни проекти, земеделските производители могат да получат ценна представа за нови техники, сортове и технологии, които повишават производителността и устойчивостта.
Предоставянето на техническа помощ при процесите на биологично сертифициране, документацията и изискванията за съответствие може да улесни прехода към биологично земеделие и да насърчи повече производители да възприемат биологични практики. Услугите за разширяване, правителствените агенции и организациите с нестопанска цел могат да предлагат семинари за обучение, техническа помощ и финансови стимули в подкрепа на усилията за органично сертифициране.